Chotovice

Chotovice - malá, velká ves.

Chotovice se nacházejí 12 km jihozápadně od Litomyšle v nadmořské výšce 450 m. Rozkládají se na rozhraní bývalých okresů Svitavy, Chrudim a Ústí nad Orlicí ve stejné vzdálenosti od Litomyšle jako od Vysokého Mýta. V obci je momentálně přihlášeno 153 obyvatel.

V historických pramenech se o vsi dočítáme prvně z roku 1350. Nad ní se v nadmořské výšce 480 metrů tyčí starobylý kostel sv. Prokopa, od něhož je překrásný výhled do Litomyšlské pánve, na Orlické hory a za příznivého počasí i na Sněžku. V roce 1905 byla v Chotovicích postavena jednotřídní obecní škola, do které chodilo až 60 dětí. Jejich počet však postupně klesal až do roku 1963, kdy byla škola zrušena, a žáci za vzděláním začali chodit do sousedního Makova. V roce 1991 se k zadnímu traktu budovy přistavěly dvě místnosti pro potřeby obecního úřadu. Dne 24. května 1920 došlo ke slavnostnímu odhalení pomníku padlých v 1. světové válce, čímž byla uctěna památka 13 občanů, kteří své životy položili na bojištích v Rusku a Itálii.

Dominantou vsi je nejen kostelík sv. Prokopa, ale také naše malebná náves, kde se nachází požární nádrž, Obecní dům a Dům Sv. Josefa, kde sídlí Oblastní charita Nové Hrady u Skutče. Obecní dům se stal velice oblíbený pro pořádání nejrůznějších akcí a svateb nejen pro místní obyvatelé ale i široké okolí. Nachází se v něm Obecní úřad, místní knihovna a klubovna našich dobrovolných hasičů. Zdejší občané mohou využít služeb prodejny s potravinami u paní Kovářové. Naše víceúčelové hřiště, kde se nachází několik herních dětských prvků, pingpongový stůl a asfaltové hřiště na tenis, mohou využít nejen děti, ale i dospělí. Nedaleko našeho kostelíku se nachází dvě vyhlídky s posezením, ze kterých uvidíte nejen krásy naší vesnice, ale i širokého okolí.